Původ kudrnatého retrievera Původ předků není zcela znám. Jedni se přiklánějí dnes již k vyhynulému irskému vodnímu španělovi či staroanglickému vodnímu psovi, jiní k portugalskému vodnímu psovi. „Spoluzakladatelem“ je však pravděpodobně opět dnes již vyhynulý předek novofundlandského psa, vodní pes z Newfoundlandu- St. John´s Water Dog.

Je nejpůvodnější ze všech druhů retrívrů, přesto je historie o tomto plemeni na informace velmi skoupá.

Zemí původu je Anglie. První záznam o kudrnatém retrívrovi pochází z roku 1803. Využíván byl především lovecky a to pro práci po výstřelu – pro svou lásku k přinášení a vodě – jako vynikající aportér a vodní specialista. Koncem první poloviny 19. století vlastnila většina hajných a myslivců v Anglii jednoho až dva kudrnaté retrívry. Postupem času se stal všestranně pracujícím psem. 

V druhé polovině 19. století se kudrnatý retrívr dostal i mimo Evropu – Austrálie a Nový Zéland, kde dostál velké obliby a byl hojně využíván pro lov vodního ptactva. Kudrnatý retrívr v České republice O samotný prvopočátek kudrnatého retrívra u nás se zapříčinili pánové Ing. Korda a Ing. Kubeš, kdy v roce 1992 byli dovezeni první jedinci. První krytí proběhlo o dva roky později.